Akdeniz Üniversitesi – Eğitimde ve Bilimde Öncü

Antalya, Pınarbaşı Mahallesi, 07070 Konyaaltı
  • Akdeniz Üniversitesi – Eğitimde ve Bilimde Öncü

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Batı Akdeniz bölgesindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde Antalya’da kurulmuştur.
Akdeniz Üniversitesi, Isparta’daki birimlerini 1992 yılında Süleyman Demirel Üniversitesine; Burdur’daki birimlerini 2006 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine; Alanya’daki birimlerini ise 2015 yılında kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine devretmiştir. Ayrıca, Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı Üniversitesi’nin kuruluşu aşamasında hami üniversite olarak yer almıştır.

Kuruluşundan bugüne Akdeniz Üniversitesi eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet alanlarında çok önemli faaliyetlerde bulunarak Batı Akdeniz çanağından başlayarak ülkemizin tümünde katma değer oluşturan uygulamalarda bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık, fen, sosyal, eğitim, dil, sanat vb. alanlarda üstün başarılara imza atılmıştır. 31.05.2017 tarihi itibariyle üniversitemizde toplam 69.030 öğrenci, 4.303 akademik ve idari personel bulunmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşkesi Dumlupınar Bulvarı ile Uncalı semti arasında yer alan bölgede kurulmuştur.
Merkez yerleşke 3.483.589m2 arazi yüzölçümü ve 615.105m2 yapı alanına sahiptir. Tüm yerleşkelerin toplamında 681.598 m2 kapalı alan bulunmaktadır.

Araştırma ve geliştirme odaklı, girişimci ve bilimsel yönüyle uluslararası alanda tanınan seçkin bir üniversite olma vizyonu doğrultusunda çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi’nde 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle; 24 fakülte, 7 enstitü, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ve 60 araştırma ve uygulama merkezinde eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edilmektedir.

2018 yılında uluslararası alanda yapılan bir sıralama olan dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Times Higher Education “Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018” raporuna göre tarihinde ilk kez Dünya Üniversiteler Sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmeyi başarmıştır.

Misyonumuz

Yüksek nitelikli akademik programlar ile evrensel düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel üretim yapmak, bilginin teknolojiye dönüşümüne katkı sağlamak, toplumun bilgi, teknoloji, sanatsal, sosyal, kültürel ve diğer alanlardaki gereksinimlerini en üst düzeyde karşılama misyonu ile çalışmalarımızı sürdürme kararlılığındayız.

Akdeniz Üniversitesi, Times Higher Education ‘Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasında ise Türkiye’de 10. dünyada ise 170. sırada yer almıştır.

Vizyonumuz

Araştırma,eğitim-öğretim, sanat ve teknolojide kaliteyi sürekli iyileştiren, çevreye duyarlı, girişimci ve bilimsel yönüyle uluslararası alanda tanınan seçkin bir üniversite olmaktır.

Kaynak: Akdeniz.Edu.Tr

Bu yerdeki bilgiler eksik mi yoksa yanlış mı? Geliştirmemize yardımcı olun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir